Kiedy znajdziemy się na zakręcie, co z nami będzie…?!
Kiedy znajdziemy się na zakręcie, co z nami będzie…?!
To zdanie z tekstu piosenki zespołu Liber, który klika lat temu wraz z wokalistką Sylwią Grzeszczak tym utworem stawiał nam pytania egzystencjalne. I ta piosenka („Co z nami będzie”) wraz z kilkoma innymi utworami stanowiła swoisty light motiv spektaklu muzycznego zatytułowanego „Pierwszy raz…”, którego premiera odbyła się 21 października b.r. (niedziela) o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Rymanowie Zdroju.
Widowisko opowiada o sensie życia, przyjaźni oraz odnajdywaniu przez młodego człowieka drogi do Boga. Sztuka powstała na podstawie scenariusza Marzeny i Edyty Wołczańskich z Posady Górnej. Reżyserem spektaklu była wspomniana Edyta Wołczańska, natomiast całości przygotowań doglądał ks. Grzegorz Jakubik. Obsługą techniczną (nagłośnienie, oświetlenie itp.) zajęli się: Kamil Ziajka oraz Kamil Jankowicz. Zaś aktorzy, którzy wystąpili w sztuce to uczniowie klas gimnazjalnych (I i II) z Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej: Weronika Niemczyk, Klaudia Wołczańska, Aleksandra Markiewicz, Aleksandra Gubała, Klaudia Zięba, Karolina Rajnik, Weronika Rajchel, Kamil Jankowicz, Adrian Rygiel, Ewelina Zięba, Sylwia Solecka oraz Anna Wójcik.
Fabułę spektaklu można by streścić następująco. Główna bohaterka zaczyna wchodzić w życie! Jest zaangażowana w wolontariacie, pomaga ludziom, aż wreszcie przychodzi czas matury i ona po raz pierwszy zdaje poważny egzamin. Stąd tytuł: Pierwszy raz... No a później dziewczyna - główna bohaterka „idzie z domu" w wielki świat, idzie na studia, łapie jakąś pracę, pada ofiarą nieuczciwości na uczelni, wylatuje z pracy i jest załamana. Jednak poznaje ludzi, którzy uświadamiają jej, że życie to nie jedno bagno. Podkreśla to zawarta w przedstawieniu pantomima nt. pomocy, jaką okazuje nam Pan Jezus, gdy już sami nie umiemy bronić się przed pokusami i złem. Główna bohaterka poznaje wkrótce chłopaka oraz odkrywa wartość miłości, przyjaźni oraz lojalności. Poznaje zatem tego jedynego... Zakłada rodzinę, w której tak naprawdę pierwszy raz - jest szczęśliwa!
Spektakl przygotowany został z okazji obchodzonego niedawno Dnia Papieskiego, jak również, jako akcent w trwającym od 11 października Roku Wiary ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI. Dziękuję w tym miejscu Dyrekcji Szkoły w Posadzie Górnej za udostępnienie sprzętu nagłośnienieniowego oraz oświetleniowego, jak również Panu Waldemarowi Czado z Rymanowa Zdroju za przygotowanie ciekawej prezentacji multimedialnej oraz za dokumentację zdjęciową całego wydarzenia.
Kogo mam posłać? Oto ja! Poślij mnie…!, czyli rzecz o Tygodnia Misyjnego świętowaniu.
Innym powodem przygotowania opisanej inicjatywy teatralnej były obchody w naszej parafii kolejnego Tygodnia Misyjnego. Kilka dni później w dniach 26-27 października b.r. młodzi aktorzy wyjechali na mini rekolekcje na Podzamcze k. Korczyny, aby w atmosferze radości i odpoczynku rozważać nt. znaczenia misji oraz o treści piątego przykazania kościelnego. Ważnym akcentem było uczestnictwo w dniu 26 października we Mszy św. oraz nabożeństwie różańcowym w rodzinnej parafii ks. Grzegorza, czyli św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie. Wszak św. Wojciech był męczeńskim biskupem-misjonarzem! Następnego dnia rekolekcji młodzi wysłuchali interesującej konferencji nt. „Kościół naszym domem oraz wspólnotą wiary”, którą w ramach kazania na Mszy św. wygłosił o. Łukasz Bujak OFMCap. z krośnieńskiej wspólnoty oo. kapucynów.
Również ciekawym wydarzeniem było zwiedzenie wraz z przewodnikiem ruin zamku kamieniec, który wciąż jest rekonstruowany dzięki zapałowi p. Andrzeja Kołdera. Jak czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Portius: p. Andrzej w 1997 roku wygrał przetarg na zagospodarowanie Zamku Kamieniec w Odrzykoniu pod Krosnem, od tamtej pory jako dzierżawca obiektu prowadzi tam prace renowacyjne, które pozwoliły tchnąć nowe życie w ruiny zagrożone w poprzednich latach całkowitą degradacją; organizował na terenie obiektu prace archeologiczne i zabezpieczające, a w części korczyńskiej zamku zrekonstruował kilka pomieszczeń. Młodzi uczestnicy wyjazdu mieli zatem szansę zarazić się pasją nauki, a w tym przypadku pasją historii naszej Ojczyzny, do obrony której ten zamek został wzniesiony (jego początki sięgają 1396r.).
Po smakowitym obiedzie w gospodarstwie agroturystycznym p. Barbary Marcisz wyjechaliśmy jeszcze do sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara. Oprowadzający nas po okazałej świątyni kustosz, a jednocześnie Proboszcz parafii Korczyna ks. prałat Edward Sznaj powiedział, że jest to jedyne sanktuarium tego świętego w Polsce.
Nasze obchody Tygodnia Misyjnego zakończyliśmy w godzinach wieczornych, już po powrocie do Rymanowa Zdroju, gdzie uczestnicy rekolekcji wraz w dziećmi młodzieżą z parafialnych grup formacyjnych uczestniczyli w dorocznym, dziesiątym już Dniu Maryjnym. Za wszystko: Bogu i ludziom dobrej woli niech będą dzięki!
ks. Grzegorz Jakubik